Општ македонски форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте не првиот општ македонски форум на кој можите да коментирате за се и сешто!! Ви посакувам многу забава и добар престој тука на овој форум
 
Početna stranicaLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin

 

 Rihanna Fenty

Go down 
Autor/icaPoruka
lozanoska
Модератори
Модератори
lozanoska


Broj postova : 83
Join date : 20.02.2010

Rihanna Fenty Empty
PostajNaslov: Rihanna Fenty   Rihanna Fenty Icon_minitimesub vel 20, 2010 3:46 pm

Робин Ријана Фенти (англиски: Robyn Rihanna Fenty) или само Ријана (родена на 20 февруари 1988 во Св. Мајкл, Барбадос) e американска пејачка.

Ријана е најстарото дете на Роналд Фенти и Моника Фенти. Таа има двајца помали браќа, Рореј и Рајад. Ријана завршила основно училиште во Чарлс Ф. Брум меморијалното училиште, а потоа одела во едно од граматичките училишта во Барбадос, Комбермиер. Таму таа оформила музичко трио со две нејзини другарки од клас. Во 2004 таа ја освоила наградата за Мис убавина на Комбермиер и учествувала на шоуто на училиштето, пеејќи ја песната на Мараја Кери, “Hero”. На возраст од 15 години, таа ја добива нејзиниот шанса, кога една од нејзините другарки ја представила пред музичкиот продуцер, Еван Роџерс, кој бил на одмор во Барбадос со неговата сопруга. Роџерс, со неговиот партнер Карл Стjуrкен, помогнале на Ријана да снима материјал во САД, пратен на повеќе компании. Една од тие копии била пратена до Џеј-зи, кој потоа ја потишал со Def Jam Records. Ријана најголемите музички влијанија ги има од Алиша Киис, Бијонси Кновлс и Карибската позадина. Во едно интервју, Ријана кажа дека еден од нејзините пријатели и поранешен пејач во Def Jam record, Фиф Добсон, е еден од оние на кои таа се угледувала и му се восхитувала, тоа што има пејач кој ја пишува, пее и изведува музиката која таа навистина ја сака.

Кога станува збор за облекувањето на Ријана, таа за брзо време стана репер на многу млади девојки ширум светот. Нејзиниот секси стил, и нејзиниот вкус за облекување, ја доведе на насловните страни на многу модни списанија. Минатата година таа одеше заедно со најдобрите топ модели од светот, на модните писти во Милано. Импресивната пејачка, нејзиниот изглед и убавина, нејзиниот талент за пеење го натера светот да ја обожува. Таа ќе продолжи да го дрма светот на музиката со нејзините песни и со нејзиниот изгледRihanna Fenty Rihanna.previewRihanna Fenty Rihanna_herpes2Rihanna Fenty Rihanna775
[Vrh] Go down
 
Rihanna Fenty
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Општ македонски форум :: МултиМедиа :: Музика :: пејачи/ пејачки :: пејачки-
Forum(o)Bir: